Czy może być coś lepszego niż przebadana substancja aktywna, która opóźnia procesy starzenia skóry?
Takie właśnie są retinoidy. Cudowne substancje aktywne, które dostępne są w produktach do pielęgnacji domowej. Takie „perełki”, które przebudowują skórę.
- Retinoidy stanowią szeroką grupę związków zawierającą witaminę A
- Retinol, czyli witamina A, jest prototypem wszystkich innych retinoidów
- Spośród retinoidów najsłabszym działaniem charakteryzują się estry retinylu (zawarty w maści z witaminą A), z kolei retinol i retinaldehyd mają większą aktywność
- W produktach do pielęgnacji domowej retinol stosowany jest w zakresie 0,1% – 1%
- W produktach do pielęgnacji domowej retinaldehyd stosowany jest w zakresie 0,01% – 0,1%. Ma on 2,8x większą aktywność biologiczną w porównaniu z retinolem
- Retinoidy stosujemy zwykle w wieczornej pielęgnacji
- W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się 4-6% retinol = zabiegi złuszczające
- Tretynoina/kwas retinowy to składnik leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza, jest to jedyna substancja dopuszczona do obrotu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA jako lek przeciwstarzeniowy
Mechanizm działania retinolu
- stymuluje syntezę kolagenu I i III (kolageny strukturalne skóry)
- hamuje aktywność enzymów degradujących kolagen i elastynę
- normalizuje procesy złuszczania w przewodach gruczołów łojowych
- stymuluje powstawanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu następuje poprawa krążenia w skórze
- hamuje indukcję tyrozynazy – „rozpraszanie” ziaren barwnika w keratynocytach
- poprawia barierę naskórkową, zmniejsza szorstkość skóry, spłyca głębokie zmarszczki
Czy maść z witaminą A zastąpi retinol?
Niestety nie. Maść z witaminą A / Retimax bazuje na takiej formie jak PALMITYNIAN RETINYLU (Retinyl Palmitate).
Jej główne zadanie to natłuszczenie, ochrona i regeneracja podrażnionej skóry. Nie jest to tak aktywna forma witaminy A jak retinol czy retinaldehyd.
Uwaga! Często producenci kosmetyków na głównej etykiecie piszą wielkimi literami serum „z retinolem” – zwróć uwagę, czy nie jest to przypadkiem Retinyl Palmitate.
Kiedy warto zacząć stosować produkty z aktywną formą witaminy A?
Jeżeli stosujesz retinol jako profilaktyka przeciwstarzeniowa warto wdrożyć taką pielęgnację już powoli po 25 roku życia.
Nie jest jednak przeciwwskazane stosowanie retinolu przy młodszych skórach łojotokowych czy trądzikowych – retinol doskonale redukuje powstawanie zaskórników, zmniejsza rogowacenie ujść przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych oraz hamuje rozwój bakterii.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania aktywnego retinolu?
- ciąża i karmienie piersią
- wrażliwość na jakiekolwiek substancje zawarte w preparacie
Czy retinol można stosować latem?
Kalifornia, Hiszpania, Bali, Australia…myślisz, że tam nie znają retinolu, czy leku o nazwie izotretinoina (również pochodna wit A do leczenia ciężkiego trądziku i inny chorób skóry)?
Słońce nie jest przeciwwskazaniem bezwzględnym do stosowania takich produktów. Słońce jest przeciwwskazaniem względnym. To znaczy, ze stosując retinol skóra jest uwrażliwiona, lekko podrażniona, miejscami złuszczająca się, przesuszona. Taka skóra zawsze jest wrażliwsza na promieniowanie słoneczne, dlatego stosowanie retinolu i jego pochodnych musi być przede wszystkim odpowiedzialne. Wraz ze stosowaniem retinolu zalecane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych (oczywiście powinno się to odbywać nawet, gdy nie stosujemy retinolu), ale wtedy szczególnie.
Jak wybrać odpowiedni retinol dla skóry?
Warto pamiętać, że retinol to bardzo aktywna substancja wpływająca na strukturę skóry. Istnieje takie zjawisko jak retynizacja, czyli „przygotowanie” skóry do retinolu.
Każda skóra, będzie potrzebowała innej formy oraz innego stężenia. Dobór odpowiedniego preparatu oraz częstotliwość stosowania skonsultuj ze swoim kosmetologiem, by nie podrażnić skóry, nie wywołać efektu odwrotnego oraz by kuracja była efektywna. Produkty z wyższym stężeniem sprzedawane są tylko w gabinetach kosmetologicznych. Preparaty drogeryjne często mają bardzo niskie lub nieaktywne formy retinolu.
Bardzo dobre formy retinoidów znajdziesz w produktach gabinetów kosmetologicznych i niektórych aptecznych m.in:
- Medik8
- PCA Skin
- Dermaquest
- Dermomedica
- Sesderma
- Avene
- Retix
- La Roche Posay
- Image SkinCare
Czy retinol można stosować przy skórze wrażliwej?
Tak, wszystko zależy od formy oraz stężenia substancji, ale również od schematu stosowania.
Firma Medik8 poszła o krok dalej, stworzyła luksusowy produkt z hybrydową cząsteczką retinoinianu retinylu r-Retinoate. Jest to formuła, która działa 8x silniej niż retinol. Dodatkowym atutem jest to, że ta stabilna forma może być stosowana rano i wieczorem. Produkt nie wywołuje podrażnienia, wysuszenia i nie uwrażliwia skóry.
Kolejną alternatywą dla retinolu jest bakuchiol, czyli roślinna forma witaminy A, bezpieczna rónież dla skór wrażliwych oraz kobiet w ciaży i karmiących. Badania opublikowane przez British Journal of Dermatology dowodzą, podobną skuteczność bakuchiolu w stosunku do retinolu, bez skutków ubocznych.
Stosowanie retinoli zawsze skonsultuj ze swoim kosmetologiem.
Literatura:
- Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, 4 / 2018 / vol. 7 Kosmetologia Estetyczna
- Draelos ZD, Ertel KD, Berge CA., Facilitating facial retinization through barrier improvement, Cutis.2006 Oct;78(4):275-81.
- Marona H, Gunia A, Pękala A. Retonoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania. Terapia i Leki 2010, vol. 3: 187-192
- H Kim 1, J Koh, J Baek, Y Seo, B Kim, J Kim, J Lee, H Ryoo, H Jung, Retinyl retinoate, a novel hybrid vitamin derivative, improves photoaged skin: a double-blind, randomized-controlled trial, Skin Res Technol. 2011 Aug;17(3):380-5.
- Zasada M., Budzisz E., Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments, Postepy Dermatol Alergol. 2019 Aug;36(4):392-397