Skóra pośladków to bardzo często pomijana okolica w codziennej pielęgnacji…
Codziennie narażona jednak jest na:
- bakterie (pochodzące z toalety)
- tarcie, podrażnienia (nieprzewiewna sztuczna bielizna, opięta odzież)
- ucisk, niedotlenienie (siedzący tryb życia i pracy)
Na niej również znajdują się ujścia gruczołów łojowych i gruczołów potowych. Przez nieodpowiednią higienę(złe oczyszczanie, depilacja, złej jakości bieliznę, brak odpowiedniej pielęgnacji po kąpieli, brak dokładnego osuszenia), choroby autoimmunologiczne(łuszczyca, AZS, ŁZS) oraz niezdrowy tryb życia(przetworzone jedzenie, alkohol, papierosy, nadmiar cukru) na skórze pośladków mogą pojawiać się lub nasilać niepożądane, nieestetyczne zmiany.
Najczęściej spotykane to:
- rogowacenie okołomieszkowe
- trądzik skupiony
- stany zapalne
- krosty
- wyprysk kontaktowy
- przebarwienia pozapalne
Zatem, jak sobie poradzić? Oczywiście, najważniejsza jest konsultacja ze specjalistą, by znaleźć przyczynę powstających zmiany, bo nie każdy ma ten sam problem.
Pielęgnacja domowa.
- Myj skórę pośladków delikatnym płynem, emulsją – może zawierać również oleje, emolienty.
- Dokładnie osusz ciało po kąpieli – bakterie uwielbiają ciepło, wilgoć i zagięcia ciała.
- Przy nadmiernym rogowaceniu (nierównej strukturze) sprawdzą się produkty z mocznikiem oraz kwasem salicylowym np.
– krem mocznikowy Pilarix
– Lynia krem nawilżająco-złuszczający
– CeraVe, wygładzający balsam.
Jednak nie stosuj ich codziennie, zrób sobie kurację 2/3x w tygodniu na noc. W pozostałe dni stosuj delikatne balsamy nawilżające. - Szczotkowanie na sucho – również tania i prosta metoda przy nadmiernym rogowaceniu. Poprawi to zdecydowanie krążenie skóry, dotlenienie tkanki i przywróci naturalne nawilżenie skórze.
UWAGA! Rób delikatny masaż – nie trzyj za mocno skóry, nie uwrażliwiaj jej dodatkowo na czynniki zewnętrzne i bakterie. - W pielęgnacji zanieczyszczonej skóry pośladków doskonale również sprawdzą się produkty z cynkiem, niacynamidem, kwasem azelainowym, olejem konopnym, olejem z ogórecznika, kwasem mlekowym, kwasem glikolowym, witaminą A, enzymami z papai i anansa. Np.
– Peeling kwasowy BasicLab
– Acnederm
– Serum The Ordinary cynk i niacynamid
– Peeling kwasowy The Ordinary
– Peeling enzymatyczny Sylveco, Tołpa, Organique
– Peeling kwasowo-enzymatyczny DermaquestKremy oraz peelingi z aktywnymi substancjami również stosuj z przerwami. Nadmierne zakwaszanie oraz peelingowanie zdecydowanie uwrażliwi skórę – a jak już wiesz pośladki są codziennie bardzo narażone na dodatkowe tarcie i bakterie. A więc przekombinowanie może dać odwrotny efekt. Pamiętaj!
Po każdym peelingu(kwasowym, enzymatycznym, ziarnistym) ważna jest odbudowa skóry – nawilżenie. - Depilacja – golarki i depilatory bardzo często są wielokrotnego użytku, które również są siedliskiem bakterii. Przy uszkodzonej skórze, dochodzi do infekcji – zapalenia mieszków włosowych oraz krost. Depilacja delikatnych miejsc intymnych i okolicy pośladkowej w domowych warunkach jest niezwykle trudna.
Jeśli jesteś bardzo wrażliwa/y i przy każdej depilacji dochodzi do infekcji, warto zastanowić się nad depilacją laserową, dzięki niej nie będzie dochodzić do ciągłego uszkodzenia bariery naskórkowej, pozbędziesz się podrażnienia po goleniu oraz wrastających włosów.
Sama doskonale wiem, jak uciążliwe latem jest częste golenie tak wrażliwej okolicy (np. bikini, okolicy pośladków), po czym korzystanie z basenów, morza, publicznych toalet…czy nawet siedzenie pupą na piasku. - Maseczka – po peelingu również możesz nałożyć maseczkę na skórę pośladków. Oczyszczająco doskonale sprawdzi się glinka zielona, jednak jeśli potrzebujesz regeneracji i odżywienia to wybierz alginatową.
Pielęgnacja gabinetowa.
- Peeling chemiczny
Profesjonalny zabieg doskonale oczyści skórę pośladków. Jest to również taka skóra jak skóra twarzy, szyi czy dekoltu. Możemy na nią zastosować peeling chemiczny, który rozjaśni przebarwienia, wygładzi strukturę skóry oraz wyciszy stany zapalne. Zabieg nie jest bolesny, zakończony jest maską ujędrniającą. - Laserowy masaż podciśnieniowy
Zabieg wykonuje się urządzeniem, które wykorzystuje masaż podciśnieniowy oraz światło LED i laser. Do zabiegu ubieramy specjalny kombinezon, wykonujemy drenaż limfatyczny całego ciała oraz wybieramy program ModelPlus, który doskonale poprawia krążenie skóry i jędrność pośladków (super podnosi pośladki!). Każdy masaż, który dotlenia tkankę (również bańką chińską lub szczotkowaniem) wpływa na lepsze nawilżenie = gładkość skóry. - Depilacja laserowa
Dzięki depilacji laserem diodowym firmy Cocoon Medical na długo pozbędziemy się krost, podrażnienia, wrastających włosków i stanów zapalnych wywołanych depilacją golarką, kremem czy depilatorem, które pojawiają się na delikatnej skórze bikini oraz okolicy pośladków. Dodatkowym atutem medycznego lasera jest bezbolesność i szybkość.
Zwróć uwagę również na dietę!
- niedobór cynku
- niedobór witaminy A
- niedobór witaminy D
- niedobór kwasów tłuszczowych (omega 3 i 6)
- nieodpowiednia ilość wody w ciągu dnia
- nadmiar cukru (również znajduje się w ketchupie, suszonych owocach, ciastkach, zalewach, sałatkach, produktach mącznych, innych słonych przekąskach)
- nadmiar białek mleka krowiego (sery, mleko, śmietana, przetworzone jogurty)
- nadmiar alkoholu
- inne nietolerancje pokarmowe