Jesień to czas kiedy często rozpoczyna się terapię doustną izotretinoiną. Jest to dość kontrowersyjna substancja, która zrewolucjonizowała leczenie trądziku.
Forma chemiczna to kwas 13-cis-retinowy, należy do grupy retinoidów. Najprościej mówiąc, jest to aktywna forma witaminy A. Pomimo jej „złej sławy” daje szybkie i długoterminowe korzyści kliniczne, wpływając na wszystkie najważniejsze elementy patogenetyczne trądziku. Każda substancja, lek ma dwa końce. Podobnie jest nawet z najprostszą aspiryną – również na ulotce przeczytamy o wielu jej skutkach ubocznych. Ja osobiście nie jestem przeciwnikiem terapii izotretinoiną, ma oczywiście swoje plusy i minusy, jednak dobrze dobrana terapia i dawka jest zbawienna dla wielu osób zmagających się z ciężkimi postaciami trądziku.
Wybierajcie mądrych lekarzy dermatologów – tego Wam życzę! A tymczasem zapoznajcie się z zaleceniami kosmetologicznymi w trakcie leczenia. Pielęgnację skóry przy terapii izotretinoiną porównuję trochę do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt.
Izotretinoina powoduje zmniejszenie wydzielania łoju.
Osoby z nadmiernie przetłuszczająca się skórą twarzy, głowy = włosy są oczywiście przeszczęśliwe. Niech Cię to nie zmyli, gdyż może dojść do poretinoidowego zapalenia mieszków włosowych wywołanymi bakteriami Gram-ujemnymi. W tym momencie zrezygnuj już z preparatów do skóry trądzikowej na rzecz prepraratów do skóry wrażliwej.
Co za tym idzie…skóra będzie potrzebowała dodatkowej, zewnętrznej ochrony – gdyż płaszcz hydrolipidowy jest dość mocno zaburzony. Bardzo dobrze sprawdzą się preparaty z ceramidami, lipidami, masłem shea, niacynamidem, niektórymi olejami roślinnymi oraz kremy typu Cica-.
Dermatolog zalecił Ci produkt do smarowania, w którym jest parafina? W tym wypadku nie bój się parafiny nadmiernie. Oczywiście jestem zwolennikiem innych substancji okluzyjnych, jednak przy terapii izotretinoiną parafina nie będzie Twoim wrogiem nr 1, gdyż zabezpieczy Twoją przesuszoną skórę przed czynnikami zewnętrznymi i parowaniem wody z naskórka.
Takie barierowe preparaty z wazeliną, parafiną, olejami doskonale sprawdzą się również do pielęgnacji przesuszonej skóry dłoni.
Zabezpiecz usta
Pomadka ochronna będzie Twoją przyjaciółką. Niestety, w trakcie kuracji izotretinoiną najczęstszym działaniem niepożądanym jest przesuszenie ust.
I tu również się kłaniają substancje okluzyjne, szukaj w swojej pomadce takich substancji jak wazelina(Petrolatum), lanolina(Lanolin), wosk biały(Cera Alba), alkohol cetylowy (Cethyl Alcohol), masło kakaowe(Theobroma Cacao Seed Butter), olej rycynowy(Ricinus Communis Seed Oil), estry z jojoby (Jojoba Esters)
Zabezpiecz oczy
Niestety, przy terapii również ulegają wysuszeniu zarówno śluzówki oczu i nosa. Nadmierne wysuszenie może doprowadzić nawet do zapalenia spojówek, czy w przypadku nosa do krwawień. Szczególną uwagę powinny zwrócić uwagę osoby korzystające ze szkieł kontaktowych.
Bardzo dobrze sprawdzą się krople nawilżające do oczu zawierające hialuronian sodu, chlorek sodu, chlorek potasu, dekspantenol czy sorbitol. Najlepiej wybierać z najmniejszą ilością konserwantu oraz w miarę długą datą ważności po otwarciu.
Chroń skórę przed promieniowaniem
Stosowanie izotretinoiny nie wyklucza Cię z życia codziennego. Takie terapie stosuje się również w mocno nasłonecznionych miejscach na ziemi. Jednak izoteretinoina mocno przesusza skórę, w związku z tym uwrażliwia ją na promieniowanie słoneczne. Aby nie doszło do podrażnienia, oparzenia czy przebarwień skóry – zabezpiecz się kremem ze stabilnym filtrem UVA/UVB 50+. Filtry nowej generacji nie są już takie lepiące, bielące i niewygodne w stosowaniu – zapytaj swojego kosmetologa, jaki filtr byłby dla Twojej skóry najlepszy.
Oczyszczanie skóry
Płaszcz hydrolipidowy przy terapii jest dość mocno zaburzony. Stosuj bardzo delikatne substancje do oczyszczania skóry emolienty, emulsje z ceramidami, syndety.
Nie stosuj peelingów skóry, mydeł zasadowych, preparatów 3w1. Zrezygnuj również z toników alkoholowych i kwasowych.
Czy w trakcie terapii można korzystać z zabiegów kosmetologicznych?
Można, ale nie ze wszystkich. Kosmetolog dobierze zabieg, który ma za zadanie głównie odbudować barierę ochronną, złagodzić podrażnienie oraz nawilżyć skórę. Zabiegi z których rezygnujemy w trakcie kuracji izotretinoiną i 6 miesięcy po zakończeniu terapii to m.in. lasery, mezoterapia mikroigłowa, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, depilacja woskiem – wszystkie te, które naruszają ciągłość skóry i powodują jej podrażnienie.
Podsumowując…
- wyklucz substancje drażniące (alkohol, kwasy, retinol i inne pochodne witmainy A)
- zastosuj substancje okluzyjne, nawilżające i łagodzące (kwas hialuronowy, pantenol, alantoina, masło shea, olej z wiesiołka, olej lniany, olej z ogórecznika, olej konopny, żel aloesowy, emolienty, ceramidy)
- zastosuj łagodne produkty do oczyszczania skóry, w tym zrezygnuj z myjek typu Foreo
- bezwzględnie zrezygnuj z peelingów, produktów do depilacji chemicznej oraz plastrów do depilacji – skóra po uszkodzeniach BARDZO długo się goi
- zabezpiecz najbardziej wrażliwe miejsca przed podrażnieniem i wysuszeniem (śluzówki oczu i czerwień wargowa)
- filtry, filtry, filtry – uwrażliwiona skóra silniej zareaguje na promieniowanie słoneczne, a to może doprowadzić do niechcianych przebarwień
- korzystaj z zabiegów nawilżających oraz łagodzących
Bibliografia:
- A. Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii
- A. Kaszuba, Wiodąca rola lekarza dermatologa w kształtowaniu wiedzy pacjenta na temat terapii izotretinoiną doustną.
- Cannizzaro MV, Dattola A, Garofalo V, Del Duca E, Bianchi L., Reducing the oral isotretinoin skin side effects: efficacy of 8% omega-ceramides, hydrophilic sugars, 5% niacinamide cream compound in acne patients.