Fakty i mity o zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – fakty i mity

Mikrodermabrazja to jeden z popularniejszych zabiegów, na który klienci chcieliby się zapisać.

Jak często zapisuję na ten zabieg? Prawie w ogóle. Nie wiem skąd wziął się trend zapisywania na zabieg mikrodermabrazji. Czy to był jedyny zabieg w gabinetach przeszłej dekady? Niestety, nie jest to zabieg na wszystkie problemy skórne. A może nawet nie wiemy, na czym polega taki zabieg, a znamy tylko jego nazwę?

Przedstawiam fakty i mity owego zabiegu.

 FAKT Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji

Tak, aktualnie stosowane są trzy odmiany mikrodermabrazji: diamentowa (najczęściej spotykana w gabinetach), korundowa oraz wodno-tlenowa (oksybrazja).

 MIT Mikrodermabrazja sprawdza się dla każdej skóry

Odmiana wodno-tlenowa może i tak, ale te klasyczne diamentowa i korundowa nie sprawdzą się dla każdej skóry (przeciwwskazania do zabiegu to m.in. leczenie izotretinoiną (do 12 miesięcy od zakończenia kuracji), tendencja do bliznowacenia, aktywna infekcja w miejscu zabiegu (opryszczka wirusowa), oparzenia słoneczne, trądzik krostkowo-cystowy, trądzik grudkowo-krostkowy, trądzik różowaty).

FAKT Zabieg mikrodermabrazji złuszcza skórę

Tak, zabieg polega na mechanicznym ścieraniu zewnętrznej warstwy naskórka. Efekt? Wygładzenie skóry.

 MIT Mikrodermabrazja jest bolesna

Dobrze wykonany zabieg mikrodermabrazji nie będzie bolesny, stopień głębokości zależy od zastosowanego podciśnienia, czasu oraz wielkości ziaren materiału ściernego.

 FAKT Mikrodermabrazja nie usunie nam zmarszczek

W internecie znajdziesz informacje, że mikrodermabrazja usunie wszystko – trądzik, zmarszczki, blizny, przebarwienia. Otóż, nie. Mikrodermabrazja tylko delikatnie złuszczy skórę, odświeży powierzchownie naskórek, pobudzi skórę do regeneracji, ale nie usunie nam tak głębokich defektów skóry jak blizny czy zmarszczki.

 MIT Po mikrodermabrazji można się opalać

Mikrodermabrazja jak każdy peeling uwrażliwia skórę – warstwa ochronna jest złuszczona, dlatego promieniowanie słoneczne penetruje głębiej i agresywniej, na takiej skórze mogą pojawić się przebarwienia. Nie bój się panicznie słońca, ale stosuj wysokie filtry UVA/UVB bezwzględnie do dwóch tygodni po zabiegu.

 FAKT Mikrodermabrazje łączy się z kwasami

Tak, przy problemach takich jak przebarwienia, starzenie skóry, blizny, rozstępy możemy zastosować terapie łączone.

 MIT Mikrodermabrazję można robić tylko jesienią

Wyobraźmy sobie Kalifornię, gdzie średnia roczna temperatura to 25 stopni Celsjusza. Czy mieszkańcy tego regionu są skazani na rezygnację z zabiegów z zakresu laseroterapii, peelingów chemicznych, leczenia retinoidami?

Nie. Słońce nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania tego typu zabiegów. Ale…najważniejsza będzie edukacja pacjenta/klienta – jaką pielęgnację musi stosować, jak się przygotować do zabiegu, jak skóra wygląda po zabiegu i jak wygląda proces regeneracji skóry oraz jak powinna wyglądać odpowiednia procedura pozabiegowa.

 FAKT Mikrodermabrazja likwiduje szorstkość skóry

Tak, jest to głęboki peeling, który ściera „starą”, szorstką warstwę rogową.

 MIT Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym

Jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań. Ważna zasada: zabieg MUSI wykonywać wykwalifikowany specjalista oraz gabinet MUSI posiadać autoklaw do sterylizacji głowicy!

Kiedyś zgłosiła się do mnie klientka z powikłaniem po mikrodermabrazji…pleców, wykonywanym przez osobę po kursie. Efekt? Ogromne wybroczyny na plecach, głębokie rany i brak pielęgnacji pozabiegowej.

Tak, więc mikrodermabrazja nie będzie bezpiecznym zabiegiem, jeżeli robi ją osoba bez kwalifikacji. Taki zabieg niesie ze sobą ryzyko nadkażenia, pojawienia się głębokich, blizn, przebarwień oraz teleangiektazji (poszerzenia drobnych naczyń / pajączki naczyniowe).

 FAKT Mikrodermabrazję wykonujemy na dłonie

Tak, możemy go wykonać w celu regeneracji skóry dłoni, odmłodzenia oraz rozjaśnienia powierzchownych przebarwień.

 MIT Ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu

Mikrodermabrazja jest jednym z niewielu zabiegów, które możemy zastosować podczas ciąży. Jest to peeling mechaniczny z podciśnieniem – działamy tylko na zewnętrzną warstwę rogową. Nie wykorzystujemy tu podczerwieni, fal radiowych, ultradźwięków, kwasów, więc przy odpowiednim doborze nacisku oraz podciśnienia, zabieg jest bezpieczny.

Oczywiście dużą uwagę musimy zwrócić na zmiany hormonalne kobiet w ciąży, więc wrażliwość skóry również może być większa i wrażliwsza na substancje aktywne, które będą dostarczane po zabiegu.

Osobiście, zabieg mikrodermabrazji wykonuję jako dodatek do bazowego zabiegu i nie robię go zbyt często, ponieważ często nie ma wskazań do tego zabiegu. Również nie zapisuję na zabiegi, bo aktualnie są popularne – wręcz odradzam zabiegi, które wiem, że nie przyniosą Twojej skórze oczekiwanych efektów. Aktualnie kosmetologia ma ogromny wachlarz innych bardzo dobrych zabiegów, które dają długotrwałe efekty, więc dobór zabiegu pozostaw specjalistom.

Dziękuję, że poświęciłaś/eś na moim blogu swój cenny czas!

Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz skontaktować się ze mną przez media społecznościowe Facebook lub Instagram.