Czy można stosować peelingi chemiczne pod oczami?

Czy można stosować peelingi chemiczne pod oczami?

Nikogo tym nie zdziwię, że skóra wokół oczu jest jedną z najcieńszych. Średnio ma około 0,5 mm, praktycznie pozbawiona jest gruczołów potowych i tkanki tłuszczowej.
Skóra okolicy oczodołowej to nie tylko powieka dolna, dzielimy ją na kilka obszarów:

  • powieka górna
  • powieka dolna
  • kąt oka przyśrodkowy
  • kąt oka boczny
  • obszar brwi

Dlaczego skóra pod oczami szybko się wysusza i pojawiają się zmarszczki?

Ilość gruczołów łojowych obejmująca skórę pod oczami na 1cm2 jest bardzo mała, bo jest ich średnio 20, gdzie okolica policzka ma ich 800 na 1cm2.

Dodatkowo część oczodołowa mięśnia okrężnego oka (tego, który „oplata” dookoła całe oko) zrasta się w rejonie powieki dolnej ze skórą. Przez to, że mięsień jest bardzo aktywny i prowadzi do mrużenia oraz zaciskania powiek jako reakcja np. na silne bodźce świetlne i z czasem pojawiają się drobne zmarszczki.
Oczywiście są jeszcze inne czynniki, które temu sprzyjają, a mianowicie:

  • ogólna utrata elastyczności
  • jasna karnacja
  • czynniki zewnętrzne promieniowanie słoneczne, zimno, wiatr, dym papierosowy
  • nieodpowiednia pielęgnacja

Dlaczego większość preparatów pod oczy nas uczula?

Oczywiście oprócz tego, że skóra jest dość cienka i składniki aktywne zawarte w kremach mogą alergizować, stąd w kremach stosuje się je znacznie w mniejszych stężeniach, jednak jest jeszcze jedna sprawa. Skóra wokół oczu zawiera większą liczbę mastocytów – te z kolei są istotnym elementem układu immunologicznego (odpornościowego), które odpowiedzialne są właśnie za reakcje alergiczne. Tak, więc skóra w okół oczu silniej reaguje na alergeny.

Jak działają peelingi chemiczne w skórze?

Uwielbiam zabiegi z zastosowaniem peelingów chemicznych (kwasów), ponieważ dają doskonałe, widoczne efekty oraz przede wszystkim ich działanie jest potwierdzone badaniami naukowymi.

Ogólnie w skórze podczas zabiegu z wykorzystaniem kwasów zachodzą dwie fazy kataboliczna i anaboliczna, ale przy tym wpisie nie będę wnikać w szczegóły. W skrócie, ma to doprowadzić do rozpuszczenia i złuszczenia zalegających komórek naskórka, w efekcie skóra jest gładsza i rozjaśniona.

Co myślisz, jak słyszysz słowo kwasy?

Wiem, że gdy słyszycie słowo peeling chemiczny (kwasy) jedyne co Wam przychodzi na myśl to:

  • „o nie, nie chcę się złuszczać”,
  • „o nie, nie chcę być czerwona po zabiegu”,
  • „o nie, to może jesienią zrobimy” – ogólne przerażenie.

Podejrzewam również, skąd się to bierze. Boimy się rzeczy nieznanych – i tu apel do rozsądnych kosmetologów POŚWIĘĆ klientowi/pacjentowi więcej czasu niż tylko czas określony na zabieg. Tłumacz, edukuj, wspieraj, daj wskazówki pozabiegowe, zadbaj po prostu o ich bezpieczeństwo i wiedzę, którą czerpią właśnie od nas – specjalistów w danej dziedzinie.

Skąd się jeszcze bierze „kwaso-panika”?

Jeszcze możemy tłumaczyć to tym, że mieliście nieprzyjemne doświadczenie z takimi zabiegami, robiła je Wam osoba bez jakiejkolwiek wiedzy, albo tylko odtwarzała zabieg – niestety, są takie osoby, które pracują po prostu u kogoś i robią to co mają aktualnie na stanie w gabinecie i nie ma mowy tu o INDYWIDUALNYM podejściu do problemu, klienta czy pacjenta.

Zawsze to powtarzam, nie bój się zabiegów z kwasami. Może Cię zaskoczę, ale są peelingi chemiczne, które działają właśnie latem m.in. kwas ferulowy. Naprawdę, nie wszystkie kwasy prowadzą do płatowego złuszczania. Są również peelingi, które wręcz nawilżają skórę, chronią przed skutkami promieniowania słonecznego. Jestem miłośniczką wszelkich peelingów chemicznych, pracowałam już na bardzo wielu preparatach, stąd mogę Cię zapewnić o ich bezpieczeństwie i bardzo dobrych rezultatach.

Czy kwasy można stosować na okolicę oczu?

Tak, metody odmładzania okolic oczu nieustannie się rozwijają. Stąd też powstały specjalne peelingi chemiczne, które można zastosować na okolicę oczu. Gotowe zestawy zabiegowe, należą zazwyczaj do grupy peelingów powierzchownych, czyli raczej nie powodują widocznego złuszczenia czy większego podrażnienia tej okolicy. Skóra pod oczami również potrzebuje wzmocnienia, pobudzenia czy regeneracji. Aby mogła długo pozostać jędrna i nawilżona również trzeba zadbać o jej stymulację.

Z jakimi problemami walczymy na skórze wokół oczu?

Zazwyczaj są to pierwsze oznaki starzenia, czyli zmarszczki i przesuszenie tej okolicy. Innymi równie ważnymi problemami są obrzęki (worki), cienie oraz przebarwienia pod oczami.

Jak działa peeling kwasowy pod oczami?

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii zabiegowej peelingami skutecznie możemy wygładzić powierzchowne zmarszczki, poprawić nawilżenie skóry pod oczami, poprawić koloryt skóry oraz wpłynąć na gęstość skóry (stymulacja włókien kolagenowych i elastynowych).

Jak często można wykonywać taki zabieg?

Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów zaleca się wykonywanie kwasowego peelingu zazwyczaj w serii 4-6 zabiegów w odstępie 14 dni. Jednak zawsze ustalane jest to indywidualnie z terapeutą.

ZABIEG RETIX C EYE

Kto zdążył ze mną współpracować zna kultowy zabieg z retinolem Retix C na twarz. Firma Xylogic wypuściła również zabieg Retix C Eye stricte pod oczy i uwaga jest to zabieg CAŁOROCZNY!
Zabieg bazuje również na retinolu, jednak zamknięty jest w specjalnej molekule i nie powoduje podrażnień ani złuszczania. Dodatkowo zawiera kwas ferulowy i florentynę, które wykazują właściwości fotoprotekcyjne, czyli wręcz chronią przed szkodliwym działaniem UVA i UVB.


Retinol jest substancją zarejestrowaną przez Food Drug and Administration jako lek, wykazująca działanie przeciwstarzeniowe – tak, więc zapewniam, zabieg działa!

ZABIEG MEDIK8 EYE PEEL

Kolejny zabieg jaki rekomenduję na okolicę oczu to zabieg marki Medik8 Eye Peel™. Jest to specjalnie skonstruowana mieszanka kwasowa, która bardzo łagodnie, a jednocześnie skutecznie eliminuje objawy starzenia się delikatnej skóry wokół oczu. Tu z kolei mamy mieszankę kwasu migdałowego, laktobionowego oraz mlekowego.

 

Jakich efektów możemy się spodziewać po takich peelingach?

  • ujędrnienie i napięcie skóry pod oczami
  • poprawa nawilżenia
  • rozjaśnienie cieni pod oczami i rozświetlenie skóry

Oczywiście rekomenduję stosować (zwłaszcza w miesiącach maj – wrzesień) wysoką ochronę przeciwsłoneczną i to nie tylko po zabiegach z zastosowaniem peelingów chemicznych. Jest to niezwykle ważne w aspekcie szybszego starzenia się skóry, zwłaszcza tak delikatnej okolicy jak skóra wokół oczu.


Bibliografia:

  1. S Mukherjee, A. Date, V. Patravale, H. C. Korting, Al. Roeder and G. Weindl, Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety, Clin Interv Aging. 2006 Dec; 1(4): 327–348.
  2. M. Zasada, E.Budzisz, Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments, Postepy Dermatol Alergol. 2019 Aug; 36(4): 392–397.
  3. J. Rodzeń, A. Ciszek Zastosowanie kwasów owocowych i retinolu w zabiegach na okolice oczu u kobiet w wieku powyżej 50 lat, Kosmetologia Estetyczna 4 / 2016 / vol. 5, 358
  4. A.Kępa, Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu, Kosmetologia Estetyczna, 1(4), 2015, 75-80
  5. R. J. Radlanski, K, Wesker, TWARZ – atlas anatomii klinicznej, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2015, wyd.1
  6. H.J. Brody: Peelingi i resurfacing skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2001
  7. B. C. Kolster, Osocze bogatopłtykowe PRP Atlas zabiegów rewitalizacji skóry, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2019