Większa świadomość klientów w temacie czytania składów kosmetyków często nie prowadzi do niczego dobrego, gdyż powielane są nieprawdziwe informacje.
Producenci często wykorzystują niewiedzę konsumenta odnośnie chemii, receptury kosmetycznej, fizjologii czy dermatologii skóry. Prześcigając się w hasłach „bez konserwantów, bez alkoholu, bez SLS…” itd, a celebryci polecający produkt są wręcz uważani za jedyne wiarygodne źródło informacji.
Do rzeczy…
Podczas konsultacji z klientem, analizujemy składy kosmetyków – często słyszę
„nie, ja nie używam tego kosmetyku, bo ma w składzie alkohol”.
Ok, jeśli jest to tonik, który ma na pierwszym, drugim miejscu Alcohol Denat. – nie będzie to zbyt dobre rozwiązanie dla ŻADNEJ skóry.
Jednak alkohol, alkoholowi nie równy…
- Cetearyl alcohol
- Cetyl alcohol
- Anise alcohol
- Benzyl alcohol
- Cinnamylal alcohol
- Ammylcinnamyl alcohol
- Lanolin alcohol
- Isocetyl alcohol
- Propyl alcohol
- Stearyl alcohol
- Dichlorobenzyl alcohol
To tylko kilka przykładów alkoholi stosowanych w kosmetykach. Każdy może być stosowany w innym dopuszczonym stężeniu.
Klient czytając skład jedyne na co zwróci uwagę to słowo „ALCOHOL”.
Jakie działanie ma alkohol w kosmetyku?
Oczywiście oprócz tego, że jest substancją powszechnie uważaną za strasznie wysuszającą, podrażniająca i ogólnie najgorszą z najgorszych?
- Alkohol działa natłuszczająco
TAK! Cetyl alcohol, Cetearyl alcohol, Stearyl alcohol, Lauryl alcohol, Isocetyl alcohol, Mirystyl alcohol , Decyl alcohol, Arachidyl Alcohol, Lanolina to niektóre przykłady alkoholi tłuszczowych, emolientów. - Alkohol jest naturalnym konserwantem
Isopropyl alcohol, Benzyl alcohol – są to przykłady substancji konserwujących, które również są stosowane w kosmetykach nazywanych mianem „eko/natural”. - Alkohol pełni rolę substancji zapachowej
Zazwyczaj stanowią nie więcej niż 1% w kosmetyku, ponieważ są związkami alergizującymi.Pod nazwą PARFUM kryją się alkoholowe roztwory substancji zapachowych – więc chcemy czy nie chcemy ten alkohol znajdzie się w kosmetyku (nie mając w nazwie ALCOHOL).
Przykłady: Benzyl Alcohol (zapach jaśminu) Cinnamyl Alcohol (zapach hiacyntów 0,001% w produkcie niespłukiwanym i 0,01% w produkcie spłukiwanym), Amylcinnamyl Alcohol, Anise Alcohol, Linalool (wytwarzany jest przez ponad 200 gatunków roślin). - Alkohol w kosmetykach pełni rolę promotora przenikania
Są takie preparaty, w których alkohol „niszczy” warstwę rogową, by móc dostarczyć w głąb skóry substancje czynne/lecznicze np. witaminy. - Alkohol rozpuszcza substancje aktywne
Np. kwas salicylowy rozpuszcza się tylko w alkoholu lub w oleju. - Dodatkowo alkohol również ma właściwości antybakteryjne
Likwiduje możliwość pylenia pudrów, zmniejsza lepkość kosmetyku i przyspiesza jego wchłanianie. - Czy wiesz, że gliceryna, pantenol, sorbitol, ksylitol i mannitol to również alkohole?
One z kolei mają właściwości nawilżające.
Reasumując, obalam internetowy mit i nagonkę na alkohol w kosmetykach, a pisanie przez producentów haseł „bez alkoholu” wprowadza wielu konsumentów w błąd – gdyż w odpowiednim stężeniu, formulacji nie jest to substancja zakazana, a tym bardziej szkodliwa.
Wszystko zależy od przeznaczenia kosmetyku i rodzaju alkoholu. Czytanie składów nie do końca jest takie proste. Konsultujmy się ze specjalistami danych dziedzin – w tym wypadku z kosmetologami.
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry to napisz do mnie! Znajdziesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.